Alt

Eren Eyüboğlu • (1912 - 1988)

1912 de Romanya'da doğan Eren Eyüboğlu, orta öğrenimini yaptığı sıralarda aldığı resim derslerini geliştirmek için Güzel Sanatlar Akademisi ‘ne girerek resim bölümünde okumuştur.1929’ da Paris’e giden sanatçı, önce Julian Akademisi’ne devam etmiş, ardından da dört yıl boyunca LHOTE ile çalışmıştır.

1930’da Bedri Rahmi Eyüboğlu ile tanışmış, 1936'da onunla evlenerek İstanbul’a yerleşmiştir. Bir süre sonra eşiyle birlikte D Grubu’na katılarak topluluğun çalışmalarında etkin rol oynamıştır. Bedri  Rahmi ile Anadolu’nun pek çok yerini gezen Eyüboğlu, resimlerinde yarı soyut ve dışavurumcu denebilecek  bir doğa görüşüyle, doğu insanına ve geleneksel  yaşama yönelik konuları işlemiştir. Sanat yaşamı süresince çeşitli değişim ve gelişmeler geçirse bile, yapıtlarında folklorik özellikleri plastik değerlerle  bütünleştirmiş, çağdaş ve özgün biçim olgunluğunu anıtsallığa ulaşma çabası ile çalışmıştır.

İngiltere, Almanya, Belçika, New York, Berkeley, New Jersey ve İstanbul’da sergiler açan Eren Eyüboğlu, sanatı ve sanata olan tutkusunu, “Bu yolun önü tıkanık mı, açık mı, ilerledim mi, geriledim mi bilmiyorum.Bildiğim tek şey var…. Çalışmak…., yarım yüzyıldır sürdürdüğüm çabamı, ölüm elimden alana kadar  sürdüreceğim.'' Eren Eyüboğlu 1988 yılında, 76 yaşında aramızdan ayrılmıştır.

Diğer Eserleri

Eser Adı: 
Fisherman’s Shop
Kategori: 
Materyal: 
Teknik: 
Ölçü: 
Konum: 
  /  


Kompozisyon: 

Eser Adı: 
Balıkçı Dükkanı
Kategori: 
Materyal: 
Teknik: 
Ölçü: 
Konum: 
  /  


Kompozisyon: 

Daha Fazlası

Koleksiyondaki Eserleri